Република България
Община Ямбол

ОБЩИНСКА АДМИНИСТРАЦИЯ НАПОМНЯ, ЧЕ МОЖЕ ДА ЗАПЛАТИТЕ СВОИТЕ ЗАДЪЛЖЕНИЯ КЪМ ОБЩИНА ЯМБОЛ С ПОС-ТЕРМИНАЛ В ЦУИ, КАКТО И ПРЕЗ ИНТЕРНЕТ.
Вие сте тук: Начало » Победителите в ХХ Маскараден фестивал „Кукерландия“ – Ямбол `2019

Победителите в ХХ Маскараден фестивал „Кукерландия“ – Ямбол `2019

04.03.2019 г.; 2650
Автор: Пресцентър

Кукерите от с. Веселиново, Ямболско и сурвакарите от с. Кошарево, Пернишко са големите победите в 20-ото юбилейно издание на Международния маскараден фестивал „Кукерландия“ – Ямбол `2019. Решението на 7-членното жури излезе късно снощи, след края на втория състезателен ден. Класирането е взето с пълно единодушие, като всички участници бяха оценявани по строги критерии с водещ принцип - автентичност на пресъздаваните традиции.

На база на това Кукерската група при НЧ „Йордан Андонов-1927" - с. Веселиново, община „Тунджа”, област Ямбол, с ръководител Иван Атанасов Иванов бе определена за носител на Наградата на „Кукерландия – 2019“. Второто най-престижно отличие – Наградата на организатора община Ямбол бе присъдено на Сурвакарска група при НЧ „Пробуда-1927“ - с. Кошарево, община Брезник, област Перник, с ръководител Минко Минков.

При конкуренция от 80 маскарадни групи от цяла България, участвали в конкурсната програма, председателстваното от проф. д-р Георг Краев определи Първа награда за три от съставите. Това са: Кукерска група при Младежки дом „Георги Братанов” – гр. Ямбол, Група за автентичен фолклор „Джамал” при НЧ „Просвета – 1928” - с. Кошов, община Иваново, област Русе и Сурвакарска група при НЧ „Христо Ботев-1940” - с. Ярджиловци, община Перник, област Перник.

Определени бяха и специални награди за шест от групите, отличили се със своята атрактивност. Те получават приза Награда на кмета на община Ямбол - Кукерска група при НЧ „Изгрев - 1958“ - с. Джинот, община Стралджа, Кукерска група „Гребенци“ при НЧ „ Пробуда-1940” - с. Калипетрово, община Силистра, Сурвакарска група при НЧ „Просвета-1928“ - с. Банище, община Брезник, Младежка кукерска при НЧ „Светлина-1926” - с. Бояново, община Елхово, Кукерска група при НЧ „Напредък -1930“ - с. Кабиле, община „Тунджа“ и Кукерска група при НЧ „Просвета -1928“ - с. Воденичане, община Стралджа.

За персонаж, журито отличи „белия кукер“ от с. Бродилово, община Царево и „Магаре” на Кукерска група при НЧ „Пробуда-1928” - с. Могила, община „Тунджа“.

Всички участници в Парада на маскираните на „Кукерландия – 2019“ в дните 2 и 3 март получиха Грамота, Юбилеен плакет и парична премия за принос в съхраняването и популяризирането на маскарадните традиции. Сред тях бяха и чуждестранните участници, които се явиха извън конкурсната програма.

Пъстрото дефиле бе кулминацията на четиридневния фестивал в Ямбол. Юбилейното издание на „Кукерландия“ отново бе предизвикателство за сетивата с атрактивна програма, три сцени на открито, зрелищни концерти и дефилета, много творчески работилници и пищен базар.

Организатор на фестивала е община Ямбол, 20-ото му поредно издание премина под патронажа на министъра на туризма Николина Ангелкова.

---------------------------

П Р О Т О К О Л

Днес, 3 март 2019 година, в град Ямбол, жури в състав: Председател: проф. д-р Георг Краев, директор на програма „Фолклорни изкуства” в Нов български университет – София, и членове: проф. д-р Николай Ников, преподавател в Европейския университет в Малта; д-р Иглика Мишкова, етнолог - Етнографски институт с музей при Българска академия на науките; Станислава Димитрова, етнограф в Регионален исторически музей – Ямбол; Крум Георгиев, председател на Обществото за фолклор; Динка Ангелова – етногаф, Петър Димитров, директор на фолклорен ансамбъл „Тунджа” – Ямбол, обсъди обстойно и оцени представянето на групите, участвали в състезателните дефилета на XX юбилейно издание на Международния маскараден фестивал „Кукерландия” - 2019 в рамките на двата фестивални дни - 2 март (събота) и 3 март (неделя) 2019 година. Журито единодушно определи следните

награди:

СПЕЦИАЛНИ НАГРАДИ – 700 ЛЕВА И ДИПЛОМ:

НАГРАДА НА „КУКЕРЛАНДИЯ”

Кукерска група при НЧ „Йордан Андонов - 1927" - с. Веселиново, община „Тунджа” , област Ямбол

Ръководител: Иван Атанасов Иванов

НАГРАДА НА ОБЩИНА ЯМБОЛ

Сурвакарска група при НЧ „Пробуда-1927“ - с. Кошарево, община Брезник, област Перник

Ръководител: Минко Минков

ПЪРВА НАГРАДА – 500 ЛЕВА И ДИПЛОМ

Кукерска група при Младежки дом „Георги Братанов” – гр. Ямбол

Ръководител: Йордан Йорданов

Група за автентичен фолклор „Джамал” при НЧ „Просвета – 1928” - с. Кошов, община Иваново, област Русе

Ръководител: Атанас Стоянов Атанасов

Сурвакарска група при НЧ „Христо Ботев-1940” - с. Ярджиловци, община Перник, област Перник

Ръководители: Едуард Лазаров и Божидар Миленов

ВТОРА НАГРАДА – 400 ЛЕВА И ДИПЛОМ

Кукерски състав при НЧ „Васил Левски-1927“ - кв. „Сушица“, гр. Карлово, община Карлово, област Пловдив

Ръководител: Георги Андонов

Маскарадна група „Черните кукери” при НЧ „Съзнание-1927” - с. Веселиново

община Смядово, област Шумен

Ръководител: Мария Трифонова

Маскарадна група „Кукери” при НЧ „Светлина-1929” - с. Калчево

община „Тунджа“, област Ямбол

Ръководител: Христо Димитров

Сурвакарска група при НЧ „Чичо Стоян - 1927" - с. Дивотино, община Перник, област Перник

Ръководител: Захари Никифоров

Маскарадна група „Кукери“ при НЧ „Зора - 1930“ - с. Челник, община „Тунджа“, област Ямбол

Ръководител: Росен Митев Димитров

ТРЕТА НАГРАДА – 300 ЛЕВА И ДИПЛОМ

Група „Къпачи” при НЧ „Просвета - 1882" - гр. Кула, община Кула, област Видин

Ръководител: Велко Цанков Велков

Маскарадна група „Кукери” при НЧ „Просвета-1928” - с. Чарган, община „Тунджа“, област Ямбол

Ръководител: Неделчо Стефанов Стоянов

Кукерски състав при НЧ „Васил Левски - 1900" - с. Войнягово, община Карлово, област Пловдив

Ръководители: Иван Колев и Коста Манев

Сурвакарска група - с. Селищен дол, община Перник, област Перник

Ръководители: Иван Иванов

Кукерска група при НЧ „Васил Левски-1928 “ - с. Климент, община Карлово, област Пловдив

Ръководител: Мано Манов

Сурвакарска група „Китка“ при НЧ „Отец Паисий – 1928“ - с. Витановци, община Перник, област Перник

Ръководител: Първан Симов

Мечкарска група при НЧ „Св. Паисий Хилендарски-1927” - с. Кралев дол, община Перник, област Перник

Ръководител: Пламен Георгиев

Кукерска група при НЧ „Искра-1927“ - с. Вресово, община Руен, Област Бургас

Ръководител: Станислав Димитров Димитров

Кукерска група при НЧ „Васил Левски-1931“ - с. Победа, община „Тунджа“, област Ямбол

Ръководител: Атанас Атанасов

НАГРАДА НА КМЕТА НА ОБЩИНА ЯМБОЛ – 300 ЛЕВА И ДИПЛОМ

Кукерска група при НЧ „Изгрев - 1958“ - с. Джинот, община Стралджа, област Ямбол

Ръководител: Румен Димов Ангелов

Кукерска група „Гребенци“ при НЧ „ Пробуда-1940” - с. Калипетрово, община Силистра, област Силистра

Ръководител: Петър Йорданов Шиков

Сурвакарска група при НЧ „Просвета — 1928“ - с. Банище, община Брезник, област Перник

Ръководител: Веселин Василев Владов

Младежка кукерска при НЧ „Светлина-1926” - с. Бояново, община Елхово, област Ямбол

Ръководител: Радостина Василева

Кукерска група при НЧ „Напредък -1930“ - с. Кабиле, община „Тунджа“, област Ямбол

Ръководител: Димитър Райчев Митев

Кукерска група при НЧ „Просвета -1928“ - с. Воденичане, община Стралджа, област Ямбол

Ръководител: Стефан Василев

НАГРАДА ЗА ВЪЗСТАНОВЯВАНЕ НА ТРАДИЦИИТЕ – 200 ЛЕВА И ДИПЛОМ

Кукерска група - с. Каменец, община Стралджа, област Ямбол

Ръководител: Стефан Стоянов

НАГРАДА ЗА ПЕРСОНАЖ – 100 ЛЕВА И ДИПЛОМ

„Бял кукер” на Кукерска група при НЧ „Екзарх Антим I“-1928 – с. Бродилово,

община Царево, област Бургас

Ръководител: Евдокия Янева Иванова

„Магаре” на Кукерска група при НЧ „Пробуда-1928” - с. Могила, община „Тунджа“, област Ямбол

Ръководител: Даниел Янков

ПАРИЧНИ НАГРАДИ ЗА ПОДДЪРЖАНЕ НА МАСКАРАДНАТА ТРАДИЦИЯ И ГРАМОТИ ЗА УЧАСТИЕ

ПОЛУЧАВАТ ВСИЧКИ МАСКАРАДНИ ГРУПИ, УЧАСТВАЛИ В ПРОГРАМАТА НА МЕЖДУНАРОДНИЯ МАСКАРАДЕН ФЕСТИВАЛ „КУКЕРЛАНДИЯ”-2019, ПРОВЕДЕН НА 2 МАРТ (СЪБОТА) И 3 МАРТ (НЕДЕЛЯ) 2019 ГОДИНА В ГРАД ЯМБОЛ.

Файлове към новината

Prototkol_Nagradi_Kukerlandia 2019_Yambol (2).pdf [291 KB]