Бойната слава на България оживява в Ямбол на 8 май
| Автор: Пресцентър

Три немски бронирани машини ще бъдат основен акцент в декора при пресъздаването на военните действия от Втората световна война, организирани от община Ямбол на 8 май (петък). Щурмово оръдие (Щурмгешюц), легендарният Ягдпанцер и танк Панцер ІV са три от най-ценните екземпляри в България и в света изобщо, които са част от експозиция на открито в ямболския Музей на бойната слава. Те представят в доста цялостен вид арсенала на бронетанковата техника, използван от Вермахта в този период, но са били на въоръжение и в Българската армия по време на войната и следвоенния период. Макар и неподвижни, машините са достатъчно атрактивни, тъй като са подредени в линия за настъпление и ще пресъздадат реална бойна ситуация за поддържане атаката на пехотата. Със специална техника ще бъдат симулирани изтрелите от танковите машини.
Във възстановката на събитията ще участват военнослужещи от военно формирование 52 590 – Ямбол(военната част, която тази година отбелязва 60-годишен юбилей и е наследник на 42-и танков полк, базиран в Ямбол), членове на национално дружество„Традиция” от Ямбол и Нова Загора. Същите ще бъдат с униформи и снаражение от Втората световна война, с които са били окомлектовани българските и германски военнослужещи, участвали в бойните действия.
Българските войници ще бъдат въоръжени с пушките „Манлихер” и „Маузер” и картечница „Брен” (на въоръжение в българската армия от този период). За въоръжаване на германските войници ще бъдат представени от фонда на музея – картечни пистолети „Шмайзер”-МП – 38 и МП – 41, пушки „Маузер” и картечниците МГ – 34.
Във възстановката ще се пресъздаде атаката на укрепените германски позиции при с. Грабово (дн. Сърбия), от сформираната щурмова рота на 29-и пехотен Ямболски полк, с която започва героичното участие на полка във втората фаза на войната. При тези бойни действия са дадени първите жертви от състава на 29-и пехотен Ямболски полк. Общо 206 са загиналите от ямболския полк при участието в заключителната фаза на войната, в периода декември 1944 - юни 1945 г. Ямболци са участвали в атаката при най-значимите и кръвопролитни боеве, сред които тези при Грабово, Драва-Соболч и Драва Полконя.
Възстановката на военните действия е един от акцентите в програмата на Форум „Бойната слава на България“, организиран от община Ямбол в партньорство с Министерство на отбраната. Събитието се провежда под патронажа на министъра на отбраната Николай Ненчев, който ще открие тематична дискусия за участието на Българската армия в заключителната фаза на Втората световна война. Началото е в 14.00 в Зрителната зала на община Ямбол.
От 14.00 до 17.00 часа ще бъдат представени доклади на тема: „70 години от края на Втората световна война” и „Участие на 29 пехотен Ямболски полк във Втората световна война”.
В 17.00 часа е началото на шествие от сградата на общината до Музея на бойната слава, което ще бъде водено от Гвардейския представителен духов оркестър към Националната гвардейска част.
В 17.30 часа е началото на възстановката на военните действия при с. Грабово в Музея на бойната слава (бивши Пионерски казарми).
Форумът „Бойната слава на България“ е посветен на 6 май - Ден на храбростта и Българската армия, 70 години от края на Втора световна война в Европа, 70 години от участието на България и Ямболските военни части в заключителната фаза на войната,60 години от създаването на 42-ри танков полк /негов наследник е 42-ри механизиран батальон в Кабиле/ и Деня на Европа.