Церемония по откриване на новото депо
| Автор: Пресцентър
Министърът на околната среда и водите Ивелина Василева ще участва в церемонията по откриване на Клетка 1 на новата Регионална система за управление на отпадъците – регион Ямбол и на обект „Закриване и рекултивацията на депо за неопасни отпадъци на община Ямбол“.
Церемонията ще се състои на 22 януари, петък, от 14.00 часа, в местността „Гол баир“, в землището на с. Хаджидимитрово, област Ямбол.
Новото депо е изградено по Проект „Изграждане на регионална система за управление на отпадъците в регион Ямбол – Първа фаза“. Той бе изпълнен в пратньорство от общините Ямбол, Сливен, Нова Загора, „Тунджа“ и Стралджа, като община Ямбол бе водеща община по проекта. Новата регионална система ще обслужва 270 хиляди жители на петте общини.
В рамките на проекта бе извършено също и закриване и рекултивация на старите сметища на общините Ямбол, Сливен, Нова Загора и Стралджа.
Реализираният по ОП „Околна среда“ проект бе на обща стойност 31 266 832 лева.
Въвеждането на системата за регионално управление на отпадъците в регион Ямбол ще има като ефект ограничаване неблагоприятно въздействие върху околната среда на генерираните от населението отпадъци, подобряване показателите на околната среда чрез защита на повърхностните и подземните води, почвите и въздуха в региона. В резултат на реализацията на проекта са създадени условия за интегрирано управление на отпадъците чрез изградено партньорство между общините за изпълнение изискванията на действащото законодателство.
Изпълнението на дейностите по проекта за „Регионална система за управление на отпадъците в регион Ямбол – Първа фаза“ бяха представени днес на заключителна пресконфернция в община Ямбол. Кметът на Ямбол Георги Славов припомни трудностите, които общините трябваше да преодолеят, за да се сложи край на дългогодишната сага с проекта за новото регионално депо. „Удовлетворен съм, че и петте общини имахме волята заедно да защитим интереса на близо 270 хиляди жители като се изправихме срещу болните амбиции на група хора, които използваха всякакви средства в опитите си да провалят този проект“, подчерта той. Кметът припомни, че след две години и половина забавяне заради обжалвания и стигане до окончателно съдебно решение в полза на общината, реалното строителство на клетка 1 е започнато в последния момент. По този повод той благодари на областния управител, в чието лице държавата е оказала своята подкрепа, на строителите, за извършената качествена работа, независимо от кратките срокове, на екипа, управлявал проекта и най-вече на гражданите за търпението. Година след като ямболското депо беше едно от най-рисковите в държавата, успяхме да излезем с чест и достойнство от ситуацията, посочи Г. Славов и подчерта, че благодарение на успешно реализирания проект жителите на петте общини повече няма да плащат отчисления. Той посочи още, че това е единствения проект в цялата държава, в който с европейски пари е извършена рекултивация на старите сметища на общините.
В резултат са възстановени терени с обща площ близо 200 дка, а в продължение на 30 години в района ще се извършва мониторинг върху параметрите на околната среда.
В изпълнение на проекта са осигурени необходимите инсталации и съоръжения, гарантиращи изпълнението на заложените в законодателството изисквания за предварително третиране, оползотворяване (в т.ч. рециклиране) и обезвреждане на битовите отпадъци. Възложена е услуга по предварително третиране на битовите отпадъци и сортиране на разделно събрани рециклируеми отпадъци. Така ще даде възможност за тяхното оползотворяване чрез повторна употреба и рециклиране, както и за извличане на полезна суровина от смесения битов отпадък. В резултат, ще се намали общото количество на депонираните отпадъци.
Български
English











